Powiat Bieszczadzki - bieszczadzki.pl

top news mapa info mstr galp mult inwe inwe inwe
Baner E-usługi
75 rocznica Powstania Warszawskiego
Czwartek2019/08/01

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew”.

 „Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył”

 W dniu 1 sierpnia będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego. Powstanie to stało się symbolem walki za Ojczyznę i wolność od totalitarnego zniewolenia. Ten zryw wolnościowy został zorganizowany przez Armię Krajową, która do walki w stolicy zwerbowała ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane zaledwie na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. W trakcie działań wojennych na terenie miasta żołnierze polscy podejmowali nierówną walkę z nazistowskim oprawcą.

Osobami, które brały udział w walkach byli bardzo często kilkunastoletni młodzieńcy. Powstańcy  prowadzili działania nie tylko na powierzchni ale też w kanałach zrujnowanego miasta dając tym samym przykład niezwykłego poświęcenia, również dla przyszłych polskich pokoleń.

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Takiemu bestialskiemu rozkazowi powstańcy stawiali czoła przez 63 dni prowadząc heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.]

Działania na terenie Warszawy nie były narodowym samobójstwem lecz aktem heroizmu, niweczącym także sowieckie plany zdobycia wschodniej Europy. Stały się policzkiem wymierzonym okupantom. Powstanie mimo iż z punktu widzenia militarnego przegrane, stało się powodem chluby naszego narodu na wiele lat podnosząc ducha w społeczeństwie.

Pokolenie, które walczyło w czasie powstania było pokoleniem zupełnie wyjątkowym, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat – chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski..

Wolność i nadzieja jutra. To co ja sam mogę zrobić dla mojego kraju ? W  jaki sposób mogę wspomóc moją lokalną społeczność ? Oto pytania jakie zostawili nam Powstańcy. Miedzy innymi o takie ideały jak Ojczyzna, polskość, prawdziwa wolność, podejmowali nierówną, śmiertelną walkę młodzi patrioci. Swoją przelaną krwią spisali dla nas współczesnych. testament.  

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Baner DOTACJE
Polecamy przeczytać
1
2
Baner Transmisje online
Baner zamówienia publiczne
Baner Aplikacja mobilna
Baner Facebook
Baner Newsletter
Baner BIP
Baner Monitor Polski
Baner Dziennik ustaw Rzeczpospolitej Polskiej
Baner Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego
PL-BY-UA Strona Internetowa powstała ze środków UE
Strona internetowa powstała ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 - 2013 dzięki projektowi
pt. "Podniesienie dostępności Powiatu Bieszczadzkiego i rejonu Starosamborskiego poprzez zintegrowane działania w zakresie infrastruktury transportowej"
Niniejsza strona internetowa została opublikowana dzięki pomocy finansowej Uni Europejskiej.Wyłączną odpowiedzialność za jej zawartość ponosi Powiat Bieszczadzki
i w żaden sposób nie może być ona postrzegana, jako odzwierciedlenie poglądów Uni Europejskiej
Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych,
ul. Bełska 22, 38-700 Ustrzyki Dolne,

tel.centrala: +48 013/471 25 00
fax.: +48 013/471 10 73
e-mail.: adres e-mail
Powiat Bieszczadzki
/
NIP:6891189975
/
REGON:370439953
Starostwo
/
NIP:6891148887
/
REGON:370445505