Powiat Bieszczadzki - bieszczadzki.pl

top news mapa info mstr galp mult inwe inwe inwe
Rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich
Wtorek2017/04/25

Rocznica Porozumień Ustrzycko – Rzeszowskich

Członkowie Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” zorganizowali w Ustrzykach Dolnych obchody XXXVI rocznicy Porozumień Ustrzycko – Rzeszowskich. Podczas uroczystości uczestnicy strajków ustrzyckich, a później ustrzycko – rzeszowskich wspominali tamten czas, a także wysłuchali referatów programowych.

W niedzielę 23 kwietnia, w Ustrzykach Dolnych spotkali się na uroczystej konferencji uczestnicy strajków ustrzyckich i ustrzycko-rzeszowskich, a okazją była 36 rocznica podpisania porozumień chłopskich, które najpierw zawarto po północy 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie, a kolejne podpisano 20 lutego w godzinach porannych. Historia zapisała te porozumienia, jako przyczynek do powstania i zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Rok rocznie Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” organizuje konferencje poświęcone tamtym wydarzeniom. Rozpoczynają się one zawsze mszą święta koncelebrowaną w kościele p.w. św. Józefa Robotnika w intencji polskich rolników i suwerennej Ojczyzny.

Po odprawionej mszy z udziałem ks. prałata Kazimierza Kaczora z Haczowa i ks. prof. dr hab. Henryka Rykały z Jarosławia uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik poświęcony żołnierzom walczącym za Ojczyznę w latach 1914 – 1945, by w ich hołdzie złożyć wieńce i wiązanki wiosennych kwiatów.

Konferencję prowadzili Wieńczysław Nowacki przewodniczący SL „Ojcowizna” i Marian Pałasz, którzy przedstawili uroczyste adresy skierowane do zebranych od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. – Odważna postawa strajkujących rolników miała swoje źródło w tożsamości i tradycji polskiej wsi. Polscy rolnicy przywiązani do ojcowizny i wiary, oddani swej małej i wielkiej Ojczyźnie, w prawie do własności ziemskiej widzieli gwarancję prawdziwej wolności. W czasie protestów w Ustrzykach Dolnych i w Rzeszowie środowiska wiejskie dały wymowne świadectwo jedności i determinacji w obronie tych wartości. Ufam, że będą Państwo nadal pielęgnować pamięć o uczestnikach strajków i sygnatariuszach tych ważnych porozumień – napisał w swym liście Prezydent Andrzej Duda. Listy do uczestników skierowali także: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. – Strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie zakończyły się zwycięstwem – podpisaniem Porozumień, które przeszły do historii do historii, jako Porozumienia Ustrzycko – Rzeszowskie”. Ten ogromny sukces miał również wymiar społeczny. Rolnicy Podkarpacia stali się wzorem dla rolników z innych regionów Polski – pisał Marszałek Sejmu RP. – Dziękując z całego serca za opozycyjną działalność i niezłomną postawę składam życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności – zwracał się do zebranych Marek Kuchciński.

Listy do uczestników przesłali również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który był gościem honorowym wręczył Krzyże Wolności i Solidarności uczestnikom strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych, które otrzymali: Augustyn Franciszek Czubocha, Jerzy Bromski, Jan Gazda, Zofia Teresa Gazda, Kazimierz Hesko-Kołodziński, Paweł Aleksander Jakubiec, Adam Król, Waldemar Mikołowicz, Wieńczysław Jacek Nowacki, Marian Henryk Pałasz, Andrzej Turczynowicz, Jan Wójtowicz i pośmiertnie: Franciszek Łysyganicz (zmarł w 2011r.) i Józef Stachura (zmarł w 2012 r.), które odebrały małżonki dekorowanych.

Po dekoracji Prezes IPN podziękował zebranym za ten wielki wkład w walce o wolność Ojczyzny i tak mocne umiłowanie tradycji chłopskich, które stały się kanwą tamtych chłopskich wystąpień. Tu jest Polska, tak jak i w Warszawie, tak i tu, na polskiej wsi, chciałem w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej spłacić dług jaki nasz kraj ma wobec polskiej wsi, wobec oporu i zmagań polskiego chłopa, który przez dziesiątki lat nie dał się zapędzić do kołchozów i zachował indywidualność własnej ziemi. Podczas strajków, śpiewając „Rotę” sięgaliście do korzeni i tradycji. Doceniamy i dziękujemy za ten opór polskiej wsi, za to, że zawsze stoicie na straży ojcowizny. Podczas strajków, śpiewając „Rotę” sięgaliście do korzeni i tradycji. Doceniamy i dziękujemy za ten opór polskiej wsi, za to, że zawsze stoicie na straży ojcowizny – mówił prezes Jarosław Szarek.

Gratulacje odznaczonym i podziękowania z tamte lata złożył także Starosta Bieszczadzki Marek Andruch. – Chciałbym złożyć Wam podziękowania za wielki trud i wytrwałość w tamtych tak trudnych czasach. Byliśmy wtedy młodymi ludźmi i z podziwem patrzyliśmy na wasze działania, mieliśmy świadomość, że oto dzieje się na naszych oczach wielkie dzieło wolności naszej Ojczyzny. Za to wszystko Wam dziękuję i życzę wiele zdrowia i wszelkiej pomyślności – zwracał się do bohaterów tamtych dni Marek Andruch.

W imieniu zebranych głos zabrał Wieńczysław Nowacki, który podziękował za wyróżnienia Krzyżami Wolności i Solidarności. – Te dwa słowa wolność i solidarność była wtedy dla nas myślą przewodnią. Wiedzieliśmy, że walczymy o swoje sprawy, o własność ziemi tak uświęconej w chłopskiej, w naszej tradycji. Były wtedy różne dni. Był to bowiem czas trudny. Rozpoczęliśmy ten strajk w obronie ziemi, w obronie naszych gospodarstw, naszych zakładów pracy, a nade wszystko w obronie nas samych przed totalitarnym zniewoleniem – mówił Nowacki.

Konferencję zakończyły świadectwa, relacje i dyskusje związanym z tamtymi wydarzeniami, a także wspomnieniom o działalności abp Ignacego Tokarczuka oraz znaczeniu porozumień w powstaniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Referaty wygłosili pracownicy rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dr Mariusz Krzysztofiński przedstawił rozprawę p.t. „Dziedzictwo Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka”, a dr Marcin Bukała referat zatytułowany: „Strajki w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie i ich historyczne znaczenie”. „Wspomnienie o ks. abp Ignacym Tokarczuku” wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Rykała, a Krzysztof Kamiński przedstawił zebranym „Konstytucję Polskiej Wsi w obronie gospodarstw rodzinnych”, a w Preambule której czytamy m.in.: „…My praojcowie stanu chłopskiego – wolni kmiecie polscy i ich potomkowie spadkobiercy ojcowizny stajemy jak nasi ojcowie – w obronie Ojczyzny, która jest w niebezpieczeństwie. Jako właściciele, gospodarze i strażnicy swojej, a zarazem polskiej ziemi, oręż skutecznego prawa nad przemoc przekładając…”

 

Marian S. Mazurkiewicz

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Baner E-usługi
Baner DOTACJE
Polecamy przeczytać
1
2
Baner zapisy na bezpłatne porady prawne
Baner inne bezpłatne porady - lista
Baner Transmisje online
Baner zamówienia publiczne
Baner Aplikacja mobilna
Baner Facebook
Baner Newsletter
Baner BIP
Baner Monitor Polski
Baner Dziennik ustaw Rzeczpospolitej Polskiej
Baner Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego
PL-BY-UA Strona Internetowa powstała ze środków UE
Strona internetowa powstała ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 - 2013 dzięki projektowi
pt. "Podniesienie dostępności Powiatu Bieszczadzkiego i rejonu Starosamborskiego poprzez zintegrowane działania w zakresie infrastruktury transportowej"
Niniejsza strona internetowa została opublikowana dzięki pomocy finansowej Uni Europejskiej.Wyłączną odpowiedzialność za jej zawartość ponosi Powiat Bieszczadzki
i w żaden sposób nie może być ona postrzegana, jako odzwierciedlenie poglądów Uni Europejskiej
Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych,
ul. Bełska 22, 38-700 Ustrzyki Dolne,

tel.centrala: +48 013/471 25 00
fax.: +48 013/471 10 73
e-mail.: adres e-mail
Powiat Bieszczadzki
/
NIP:6891189975
/
REGON:370439953
Starostwo
/
NIP:6891148887
/
REGON:370445505

Deklaracja dostępności